روشی نو برای اعلام حریق قبل از آتش‌سوزی در کابل‌های برق فشار قوی

سالیانه آتش‌سوزی‌های متعددی در تونل کابل‌ها و سینی کابل‌های فشار قوی صنایع سنگین اتفاق می‌افتد. کابل‌های فشار قوی به دلیل جریان برق عبوری بسیار بالا، دارای حرارت زیادی هستند که درصورت بروز اتصالی و یا دریافت بار اضافی، این کابل‌ها بسیار داغ می‌شوند. باتوجه به اینکه این کابل‌ها در کنار هم قرار دارند و عایق روکش آنها، علاوه بر سطح تحمل دمای محدود، اصولا عمر عایقی محدودی نیز دارند، گاهی اوقات دچار آتش‌سوزی می‌شوند. برای جلوگیری از این رخداد خطرناک که می‌تواند منجر به وقوع پیامدهای سنگین گردد، می‌بایست دمای کابل‌ها دائما مانیتور گردد.هوشمند سازه متخصص سازه های هوشمند

مانیتورینگ دما از طریق کابل‌های Linear Heat Detector (LHD) :

کابل‌های LHD و یا Linear Heat Detection روشی برای مانیتورینگ دما و اعلام حریق می‌باشد که عمدتا در تونل‌ها، تونل کابل‌ها و نوار نقاله‌ها استفاده می‌شود. در این روش می‌توان دمای چندین کیلومتر را کنترل نمود و از بروز آتش‌سوزی جلوگیری کرد. اساس این فناوری بر مبنای کابل حساس به حرارت است، به این نحو که در این روش سنسورهای نیمه هادی در فواصل مختلف در داخل کابل قرار دارند. این سنسورها نسبت به دما حساس بوده و در صورت تغییر دما، هدایت الکتریکی آنها تغییر پیدا می‌کند. فواصل قرارگرفتن این سنسورها در طول کابل از ۵/۰ متر به ۵/۰ متر تا ۱۵ متر به ۱۵ متر، بسته به نیاز کارفرما می‌باشد. در نهایت اطلاعات اندازه‌گیری شده به دستگاه کنترلر مرکزی انتقال داده می‌شود که توسط پورت RS 232 به PC یا لپ‌تاب متصل گردیده که می‌توان اطلاعات را مانیتور و یا برنامه‌ریزی کرد. خروجی دستگاه می‌تواند به سیستم آلارم و یا به کنتاکت‌های مختلف فرمان دهد.

 

مزایای استفاده از کابل‌های LHD به‌جای سیستم اعلام حریق سنتی در تونل کابل‌ها:

درصورت استفاده از سیستم اعلام حریق سنتی در تونل کابل‌ها، می‌بایست هم سنسور دما و هم سنسور دود نصب شود که هر کدام از آنها نیز سیم‌کشی و وایرینگ مجزا دارد. همچنین به دلیل دسترسی سخت و خطر برق‌گرفتگی در تونل کابل‌ها، نصب این تجهیزات سخت‌تر نیز می‌شود. ولی نصب کابل‌های LHD به‌سادگی امکان‌پذیر بوده و فقط کافی است این کابل‌ها را از ابتدا تا انتهای تونل کابل و یا سینی کابل، روی کابل‌های اصلی برق قرار داد تا دمای آن را کنترل کند. همچنین سیستم اعلام حریق سنتی پس از وقوع حریق، آن‌را اعلام می‌کند ولی در سیستم LHD به محض اینکه حرارت کابل‌ها از دمای متعارف بالاتر می‌رود، سیستم هشدار عمل می‌کند. دمای هشدار، توسط نرم‌افزار این سیستم کاملا قابل تغییر است و می‌توان دمای آن را نسبت به شرایط مختلف تغییر داد.

 

دستگاه کنترلی استفاده شده در سیستم

مشخصات فنی

Sensor spacing: Freely selectable, min. 0.5 m, standard spacing: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10 m

resolution of 0,1°

temperatures in a -40°C to +85°C (for short periods +200°C)

Max Length of cable: 2800m , 350 sensors

 

مشخصات فنی کنترلرها

-Up to 254 alarm zones may be defined by software.

-Master/Slave output for communication with other LISTEC system.

-ETHERNET output for network.

– دارایLCD برای نمایش وضعیت و آلارم‌ها

– دارای LED های رنگی برای نشان‌دادن وضعیت

– دارای پورتRS232

– دارای پورت USB

– دارای خروجی کنتاکت رله

– قابل برنامه‌ریزی دمای آلارم متناسب با زمان: به طور مثال در تونل‌های راه‌آهن زمانی که قطار از داخل تونل عبور می‌کند، دمای تونل طبیعتا برای مدت کوتاهی (مثلا ۱۰ دقیقه) افزایش می‌یابد. در این شرایط سیستم نباید آن را آلارم در نظر بگیرد. در این فناوری می‌توان سیستم را به نحوی برنامه‌ریزی کرد که فقط درصورتی که دمای تونل در زمان مشخص کاهش نیابد و حتی به‌تدریج افزایش نیز پیدا کند (وضعیت بحرانی) اعلام وقوع حادثه نماید.

– قابل برنامه‌ریزی دمای آلارم متناسب با سرعت بالا رفتن دما: به طور مثال زمان‌هایی وجود دارد که دما در مدت تنها چند ثانیه، دو یا سه برابر شده ولی هنوز به دمای آلارم نرسیده است. این فناوری چنین مواردی را به‌عنوان حریق اعلام می‌نماید.

 

خصوصیات فنی کابل‌های LHD :

– مقاوم در برابر رطوبت

– مقاوم در برابر گرد و غبار

– مقاوم در برابر مواد خورنده

– مقاوم در برابر شعله و حریق

– مقاوم در برابر آسیب‌های فیزیکی

– مقاوم در برابر میدان‌های مغناطیسی و الکترومغناطیس

– نصب آسان

– قابل برنامه‌ریزی، نمودارگیری و تحلیل داده‌ها

– قابلیت شبکه‌کردن چند تونل و مانیتورکردن دمای آنها با هم

– هشدار قبل از وقوع آتش‌سوزی

– قابلیت ضد‌انفجار و استفاده در محیط‌های قابل‌انفجار

 

 

دیگر کاربردهای کابل‌های LHD :

– تونل‌ها

– نوار نقاله‌ها

– تاسیسات و موتورخانه‌ها

– راه‌آهن و مترو

– سیلوها

– انبار مهمات

– پارکینگ‌های عمومی

 

Listec

کمپانی Listec در سال ۱۹۸۳ در آلمان تاسیس شد و توانست سیستم جدیدی را برای مانیتورینگ دما در محیط‌های با شرایط سخت (رطوبت بالا، گرد و غبار، دسترسی سخت، پر لرزش، وجود دود، مواد شیمیایی خورنده و میدان‌های مغناطیسی) طراحی و تولید نماید. این سیستم به صورت کابل‌های سنسوردار بوده و امروزه حدود ۰۰۰/۷۰۰/۱ متر از این کابل‌ها در کل دنیا از جمله: فرودگاه فرانکفورت، نیروگاه بانکوک تایلند، فولاد MITTAL هامبورگ و فولاد مبارکه اصفهان نصب شده است.

 

شرکت هوشمند سازه

گروه هوشمند سازه فعالیت خود را در زمینه تجهیزات ضد انفجار و سیستم Electrical Heat Tracing با شرکت Bartec آلمان آغاز نمود و همکاری‌های گسترده‌ای را با صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد و دیگر صنایع در زمینه تامین کالا و بازرگانی داشته است. این شرکت با روند توسعه صنایع و پیشرفت تکنولوژی، فعالیت خود را در زمینه مشاوره، طراحی، تامین، نصب و راه‌اندازی گسترش داده و توانایی اجرای پروژه‌ها را به صورت EPC دارد.

محصولات این شرکت در Vendor List بسیاری از شرکت‌ها مانندNIGC ، NIOC ، شرکت پشتیبانی، ساخت و تهیه کالای نفت ایران، , POGC نفت فلات قاره، مناطق نفت‌خیز جنوب، پالایش نفت شیراز، پتروشیمی خراسان، شرکت ناردیس و غیره ثبت می‌باشد. شایان ذکر است شرکت هوشمند سازه با همکاری شرکت Listec آلمان در زمینه ابزار دقیق و مانیتورینگ دما توانسه سیستم و تکنولوژی جدید (Linear Sensing of Temperature) را وارد بازار ایران نماید .

 

تنظیمات قالب

رنگ

برای مشاهده ی حالت های رنگی قالب کلبه برروی رنگ مورد نظر کلیک نمایید.
Green Blue Brown Yellow

بدنه قالب

رنگ پس زمینه
کد رنگ
سبک طرح بندی برای تصاویر پس زمینه: جعبه
سبک های طرح بندی
انتخاب منو
فونت گوگل
سایز فونت بدنه
نوع فونت بدنه